Malý hrubosrstý vendéeský basset

Hledat

Přejdi na obsah

Standard plemene

Informace o PBGVStandard plemene

Malý hrubosrstý vendéeský basset (Petit Basset griffon vendéen, Petit Basset Griffon Vendeen)
Malý hrubosrstý vendéeský basset je vášnivým a odvážným lovcem s dobrým hlasem. Miluje ostružinové houští a křoviny vůbec. Je poddajný, zároveň však umíněný i tvrdohlavý a vášnivý, nicméně se velmi dobře chová.

ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Petit Basset Griffon Vendeen; fr.: Petit Basset griffon vendéen; čes.: Malý hrubosrstý vendéeský basset

PŮVOD:
Malý hrubosrstý vendéeský basset měl po dlouhou dobu stejný standard jako (Grand Basset), pouze velikost měl jinou, a to v rozmezí 34 až 38 cm. Výsledek použaití nebyl vynikající, neboť byl polokřivý a těžký jako Grand Basset. A právě to bylo důvodem, proč M. Abel Dezamy pro něho vytvořil oddělený standard. Pro definování tohoto loveckého psa nám dovolte vzpomenout, co o něm Paul Daubigné napsal: „Již nadále není malý Vendéen jednoduchým zmenšením výšky, ale malý Basset je harmonickým zredukováním všech jeho proporcí i hlasitosti, je přirozeně naplněný všemi morálními kvalitami
POPIS:
Malý hrubosrstý vendéeský basset je ďáblem na venkově a andělem v domě. Je to vášnivý lovec, který si již od štěněčího věku musí zvyknout na poslouchání. Je perfektním asistentem pro lovce se zbraní, na územích střední velikosti. Je specialistou v lovu na králíka, ale ani jiná kořist mu neunikne.
Je to malý, aktivní lovecký pes, s mírně podlouhlým tělem a s pyšně neseným ocasem. Srst má tvrdou a dlouhou, ne však nijak nadměrně. Má výraznou hlavu, ušima vtočenýma dovnitř. Lebku má mírně klenutou, ne příliš klenutou ani širokou, s celkově vyvinutým týlovým výčnělkem. Stop je dobře definován. Nos má výrazný, dobře vyvinutý, s otevřeným chřípím, je černě zbarvený, u bílé a oranžové srsti je však hnědé zbarvení tolerováno. Čenich je mnohem kratší, než u Grand Basset, nicméně je velmi mírně podlouhlý a rovný, čtvercově zakončený. Rty má pokryté hojnými kníry. Oči jsou dosti velké, ani bělmo, ani spojivka nejsou zjevné, mají inteligentní výraz, musí být tmavě zbarvené. Obočí odstává, nemělo by však oči překrývat. Uši má pružné, úzké a jemné, jsou posazené pod úrovní oka, pokryté dlouhou srstí, končí v nepatrném oválu, jsou vtočené dovnitř a natažené vpřed ne zcela dosahují konce čenichu. Krk má dlouhý, silný a dobře svalnatý, v místě nasazení je silný, nesený pyšně a bez laloku. Záda má rovná, bedra dobře svalnatá. Hruď není příliš široká, je však dosti hluboká, dosahuje až k loktům. Žebra má mírně kulatá. Ocas má vysoko posazený, u základu silný, směrem ke konci se zašpičaťuje, je dosti krátký, nošený v šavlovitém zatočení. Struktura kostí je dosti silná, avšak proporcionální. Ramena má čistá, šikmá, na tělo dobře napojená. Přední končetiny mají dobře vyvinutá předloktí a velmi mírně definovaná zápěstí. Zadní končetiny jsou svalnaté, stehna jen mírně zakulacené. Tlapky má ne příliš silné, s tvrdými polštářky, těsnými prsty a pevnými drápy. Pohyb je velmi volný, chůze zcela bez námahy. Kůži má dosti silnou, často trojbarevně mramorovou a bez laloku.

VÝŠKA:
Malý hrubosrstý vendéeský basset má v kohoutku 34 až 38 cm, s tolerancí +/- 1 cm.

VÁHA:
Malý hrubosrstý vendéeský basset váží v rozmezí 14 až 18 kg. (Standard FCI hmotnost neuvádí.)

SRST:
Malý hrubosrstý vendéeský basset má srst hrubou, ne příliš dlouhou, nikdy hedvábnou nebo zvlněnou. Zbarvení je: Černé s bílými značkami. Černé s tříslovým značením. Černé se světle tříslovým značením. Srnčí s bílými skvrnami. Srnčí s černým pláštěm a bílými skvrnami. Srnčí s černým potahem. Bledě srnčí s černým potahem a bílými skvrnami. Bledě srnčí s černým potahem. Tradiční pojmenování jsou: zaječí zbarvení, vlčí zbarvení, jezevčí zbarvení, kančí zbarvení.

CHARAKTER:
Malý hrubosrstý vendéeský basset je vášnivým a odvážným lovcem, miluje ostružinové houští a křoviny vůbec. Je poddajný, zároveň však umíněný i tvrdohlavý a vášnivý.

PÉČE:
Malý hrubosrstý vendéeský basset potřebuje dostatek pravidelného pohybu a dlouhé procházky. Nezapomínejte jeho srst alespoň jednou týdně kartáčovat a občas mu zastřihávat přebytečné chlupy mezi polštářky. Jinak nepotřebuje žádnou zvláštní péči.

PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Malý hrubosrstý vendéeský basset se průměrně dožívá 12 let.

VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovecký pes určený k lovu králíků ve smečce.

VYUŽITÍ DNES:
Lovecký pes a společník.

PLEMENO:
FCI VI. - Honiči, barváři a příbuzná plemena.
Sekce 1.3. – Honiči malé velikosti.
S pracovní zkouškou.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:
PBG

ČÍSLO STANDARDU:
67/ 14. 02. 2001 (Velká Británie)

DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:

09. 01. 1999


Pod nabídky:

 Srdečně děkuji mému poskytovali internetového připojení - Občanskému sdružení JM-Net o.s., které mi umožnilo zřízení vlastního webového hostingu zdarma.


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku