Malý hrubosrstý vendéeský basset

Hledat

Přejdi na obsah

Doporucene vakcinacni schema u stetat a dospelych psu

Dovolená se psem a veterina


Doporučené vakcinační schema u štěňat i dospělích psů

Očkování (vakcinace) je jedním ze základních bodů při ochraně zdravotního stavu psů a koček. Jedná se o opakované trénování imunitního systému, který je poté schopen aktivně se bránit infekčním chorobám ve vakcíně obsažených.

Vzhledem k tomu, že poměrně často dochází k hrubým chybám ve vakcinačním schématu, podáme Vám informace, které by měly pomoci tyto chyby odstranit.

U psa by první očkování mělo být provedeno mezi
šestým až osmým týdnem věku. Do této doby je štěně chráněno protilátkami, které dostane z kolostra (mleziva), což je mléko feny první tři dny po porodu. Pouze u zvláště ohrožených jedinců ( hromadné chovy, špatná hygiena, úhyn matky, nemožnost kojení nebo nekvalitní mléko, atd.) je možné štěňatům aplikovat přímo protilátky podobné těm, které za normálních okolností příjímá mateřským mlékem. Při očkování se štěněti aplikují oslabení a upravení původci dané infekční choroby, kteří nemohou způsobit klinické onemocnění. Na ně reaguje imunitní systém, který si je ukládá do paměti a poté je schopen proti nim vytvořit protilátky a tím úspěšně čelit případné infekci. Při prvním podání vakcíny (tzn. u štěněte, případně u dospělého psa, který nebyl nikdy očkován nebo u kterého interval mezi jednotlivými očkováními překročil jeden a půl roku) reaguje imunitní systém tvorbou protilátek pouze částečně a proto je nezbytně nutné provést přeočkování, které posílí hladinu vznikajících protilátek na ochrannou úroveň. Doba mezi první vakcinací a revakcinací by neměla přesáhnout jeden měsíc. Udržovací očkovaní se pak opakuje jednou za rok.Klíště, přenašeč lymské boreliózy


Poté vždy jedenkrát za rok


Uvedené vakcinační schéma je pouze informativní. Je na každém veterinárním lékaři, aby zhodnotil momentální nákazovou situaci v daném místě a sestavil optimální vakcinační schéma pro každého pacienta individuálně.


Vzhledem k tomu, že se v současné době zvyšuje výskyt Lymské boreliozy, doporučují veterináři zařadit do vakcinačního schématu i očkování na Lymskou boreliozu, které podle našich zkušeností zajištuje dostatečnou ochranu proti infekci.

Očkování proti
tetanu doporučujeme pouze zvířatům ve zvýšeném riziku kontaktu s možnou infekcí, jako jsou pracovní (psi-záchranáři) a lovecká plemena.
Prevence onemocnění je vždy úspěšnější a méně finančně nákladná než léčba již probíhajícího onemocnění, které může vést k trvalému poškození nebo i smrti zvířete.


 Srdečně děkuji mému poskytovali internetového připojení - Občanskému sdružení JM-Net o.s., které mi umožnilo zřízení vlastního webového hostingu zdarma.


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku