Malý hrubosrstý vendéeský basset

Hledat

Přejdi na obsah

Cestujeme se psem, vycestovani, pes v aute

Dovolená se psem a veterina

CESTUJEME SE PSEM - BEZPEČNOST PSA V AUTĚ

dovolená s pejskem v zahraničí (vycestování, doprava)

bezpečné cestování se psem (pes v autě)

Celá řada majitelů společně se svými čtyřnohými kamarády si dnes celkem běžně užívají společně volných dní o letní i zimní dovolené. Je to jistě v pořádku a jenom to upevňuje vztah mezi psem a jeho pánem. Povězme si o některých zásadách, které bychom neměli opomenout.

Nejprve bychom měli zmínit, za jakých okolností není vhodné s pejskem cestovat vůbec. Platí to obzvlášť o štěňatech do 6 měsíců, tzn. dokud není dokončeno základní očkování. Výjimkou jsou štěňata, jež se do zahraničí vypravují za svým novým majitelem. Je pak nezbytné zjistit si podmínky importu v dané zemi a zařídit se podle nich.

Na cestách se také necítí příliš dobře březí feny, staří psi, nemocní psi, zvláště pacienti s onemocněním srdce, ledvin a kloubů. Velké problémy by mohly nastat u psů nenavyklých na cestování v dopravních prostředcích, (doporučuji zakoupit v lékárně psí kinedril), nezvladatelných a psychicky nevyrovnaných psů.K samotnému vycestování s pejskem nebo kočičkou nepotřebujete mnoho. Je to především samotný pasažér. Ten musí být vybaven mezinárodním očkovacím průkazem (se vstupem do EU se budou podmínky poněkud lišit), ve kterém je vyznačeno platné očkování nejen proti vzteklině, ale i dalším infekčním nemocem (psinka, parvoviróza, hepatitida apod.) podle požadavků jednotlivých států. Do téhož průkazu je nutné před odjezdem do zahraničí ještě nechat potvrdit veterinárního lékaře státní správy potvrzení o nákazové situaci v místě. Jedná se o tzv. "kulaté razítko". Platnost tohoto "víza" je různé, většinou 2-3 měsíce.Zdroj fotografie: www.recko-thassos.cz - Průvodce ostrovem - tip na klidnou dovolenou .
Toto jsou opatření, jež udělat musíme. Ale jsou tu ještě další, která bychom udělat měli v zájmu šťastného návratu.

Začíná to již cestováním. Většinou se psem cestujeme autem. U pejsků trpících kinetózami je nutné podat asi hodinu před jízdou Kinedryl či Nokinal k eliminaci nebo alespoň zmírnění příznaků. Je velmi důležité uvědomit si, že pes vzhledem ke svému způsobu termoregulace dýcháním ztrácí schopnost ochlazovat přehřátý organismus v uzavřeném prostoru při vysoké teplotě okolí. Auto je z tohoto pohledu přímo "ideálním" místem. Na delší cestu bychom se proto se psem měli vydávat spíše na noc, vykonávat pravidelné alespoň 15 - 20 min. přestávky a dotovat psa dostatečným množstvím tekutin. Pozor, i k moři s sebou berte pitnou vodu, mořská voda je pro psa k pití nevhodná až nebezpečná.

V žádném případě nikdy nenechávejte psa v uzavřeném autě, byť by bylo ve stínu!

Nezapomeňte také na bezpečnost vašeho psího miláčka. Bezpečné a čisté cestování zajistí autovýbava pro psy - standardní bezpečnostní fixační autokšíry, autopásy, oddělovací síť, autodeka, přepravní autobox nebo ochraná mříž pro psy. Dopřejí klidu řidičovi za jízdy, ochrání psa při rasantní jízdě, při prudkém brzdění a po otevření dveří zabrání psovi v nečekaném útěku z auta na ulici.

S otvíráním hranic nejen do Evropy, ale do celého světa, roste i možnost kontaktu s nemocemi, jež jsme do té doby u našich pejsků neznali. Kromě již zmíněných infekčních nemocí je dobré nechat psa vakcinovat proti Lymské borelióze, dermatofytóze, případně dalším nemocem podle rady vašeho veterinárního lékaře. Vzhledem k výskytu dirofilariózy (viz. výše) v jižních státech Evropy je velice dobré nechat svého spolupasažéra ošetřit preventivně dlouhodobě působícími preparáty i proti tomuto onemocnění.

Článek poskytla Veterinární klinika Jičín-VET: www.jicinvet.cz
Článek Dovolená s pejskem, zahraničí poskytl www.CELYSVET.cz.Audio

cestování se psem


Mazlíčci 2.8.2010

Se psem do Chorvatska? Pozor!
Chystáte se s pejskem do Chorvatska a budete mu nechávat aplikovat mikročip?

čtěte dál »Důležité odkazy:

* Cestování se psy, kočkami a fretkami do zahraničí - požadavky pro cestování se zvířetem - na stránkách Státní veterinární správy ČR:
26.10.2010
http://www.svscr.cz/index.php?art=930* Ochrana zvířat při přepravě
Podrobný popis:

stáhnout vyhlášku č. 193/2004 Sb. o ochraně zvířat při přepravě


Přečtěte si další důležité informace na tomto webu k tématu:


  • Dovolená se psem v Chorvatsku - fotografie naší Dixie z dovolené v Chorvatsku, doplněné o mé zkušenosti z cesty a rady co vše je třeba před cestou do Chorvatska se psem zařídit.


UPOZORNĚNÍ NA VÝHODNÉ POJIŠTĚNÍ PSA, KOČKY ...
( pojištění veterinární léčby psa s platností i v zahraničí ) :

Myslete s pojištěním i na vaše mazlíčky. Pojištění se vztahuje jak na Česko, tak i na přechodný pobyt zvířat na území Evropy ( pojištění psa do zahraničí ).

Česká podnikatelská pojišťovna a pojišťovna Slávia nabízí v rámci
pojištění veterinární léčby psů, koček a fretek, také možnost rozšíření územní platnosti pojištění pro Evropu. Toto rozšíření se vztahuje na úhradu ošetření v zahraničí v případě náhlého úrazu nebo onemocnění zvířete.

Z pojištění lze
hradit vyšetření i ošetření zvířat, chirurgické zákroky a dokonce i náhradní ubytování psa či kočky v hotelu pro zvířata (anebo v náhradní chovatelské péči), pokud je jejich majitel náhle postaven před nutnost své hospitalizace.

Pokud se rozhodnete pro objednání pojištění zvířete
prostřednictvím webu Pojištění.cz, tak získáte 10% slevu. Platí do odvolání.

Více informací získáte na https://www.pojisteni.cz/cs/mazlik.html
.
Aktuální články na téma cestování

 Srdečně děkuji mému poskytovali internetového připojení - Občanskému sdružení JM-Net o.s., které mi umožnilo zřízení vlastního webového hostingu zdarma.